Blog,  Duchowość i rozwój

Dolegliwości serca. Co sygnalizują?

Serce –

to miejsce Duszy i emocji, „lokalizator” uczucia i miłości, mięsień pompujący krew, początek ŻYCIA.

Początek życia zaczyna się… teorie są różne. Pewne jest, że serduszko wykształca się już w 6 tygodniu ciąży. Więcej przeczytacie TUTAJ.

Dlatego należy o nie dbać, leczyć, kiedy jest taka konieczność, wzmacniać przy osłabieniu.

Pomijam w tym artykule aspekty fizyczne, takie jak:

  • zdrowe odżywianie
  • potrzeba ruchu
  • sen i odpoczynek
  • nie nadużywanie alkofolu, nikotyny itp.

Chcę przyjrzeć się raczej czynnikom wywołującym stres, a ściślej – wywołującym ataki serca. 

Wprowadzenie do tematu

Czy wy również żyjecie w środowisku, gdzie wszyscy inni mają pomysł na nasze życie?

W życiu zawsze znajdą się tacy, którzy chcą wymusić na nas pewien schemat działania. Mają pomysł na nasze życie, pracę, relacje. Ba! Nawet wiedzą co czujemy! Genialne. Ich Mądrość ma być wyznacznikiem lub weryfikatorem czy dobrze postępujemy. Recepta? Zostawić, nie tłumaczyć, bo i tak to mówienie do ściany, a głos się niesie w ciszę.  Na walkę (czyż to poligon?) tracimy mnóstwo niezdrowej dla nas i dla naszego serca energii. Trudniej, jeśli pomysłodawcami i atakującymi są członkowie rodziny, ponieważ nie wyprowadzimy się nagle z domu, nie zostawimy, bo istnieje lojalność, odpowiedzialność i … Miłość. Trudne to niejednokrotnie do pogodzenia, szczególnie jeśli atakowana osoba ma charakter, osobowość i pewność, że w danej sytuacji nie może inaczej postąpić, a jej wiedza wewnętrzna nie pochodzi z książki, ale jest tą wiedzą ponadzmysłową – intuicyjną.

Niektórzy mówią: „ale to uparte – jak osioł!” Zwał jak zwał. Jeśli ten upór to determinacja, która prowadzi  do celu, do zbudowania w sobie wartości, do prawdy i odkrywania SIEBIE, to nigdy nie zostaniemy zrozumiani i zazwyczaj możemy odczuwać osamotnienie.

Tak czy inaczej – nasza potrzeba ugruntowania w sobie wiedzy i prawdzie o nas samych, aby nie dać się wyprowadzić z równowagi i wyznaczyć granice, których nie powinni naruszać, jest jak zderzenie się ich oczekiwań z naszymi argumentami i stanowczym „NIE”. To często może powodować ich atak – na różne sposoby: od agresji  fizycznej, poprzez słowną. Najbardziej dotyka nas stosowanie przemocy ze strony ukochanej osoby, partnera/partnerki, dziecka, rodziców.

 A CO WSPÓLNEGO MA Z TYM NASZE SERCE?

Trwając uparcie dłuższy czas w stanie wewnętrznej gotowości do obrony lub walki odczuwamy na sercu przytłoczenie, ból lub ucisk, tak jakby ktoś nałożył nam obręcz, której zadaniem jest ochrona przed zranieniem. Bariera, którą budujemy i odczuwamy by ochronić swoje wnętrze ma właśnie takie zadanie: chronić i amortyzować ich ataki, uderzenia, dosłownie lub symbolicznie.

Znieczulamy się zatem na ból, który nam zadają, jednocześnie tworząc  barierę przed przyjęciem Miłości.  Zaczynamy zatem zamykać się na Miłość, chroniąc przed bólem! Zamykamy się w sobie, jak w twierdzy, która z biegiem czasu zamiast spełnić tymczasową rolę obrony może zmienić się w więzienie, w którym stajemy się bezwolni. Trudniej wówczas znów przejąć kontrolę nad swoimi uczuciami – nad swoim życiem.

Dlatego czas w porę się uwolnić od osób, które nie potrafią się komunikować, nie umieją zrozumieć Twojego punktu widzenia i nie potrafią zmienić swojego postrzegania.

Zwróćcie uwagę jeszcze na określenia w odniesieniu do SERCA – one same już sugerują przyczynę dolegliwości: atak serca, odczuwany ucisk serca, rozedrganie – arytmia, która wskazuje na zaburzony rytm pomiędzy dawaniem i braniem. Więcej daję, niż biorę?? Nie ma nic złego przecież w fakcie, że lubię i potrafię się dzielić, pod jednym warunkiem: że nie ma w tym wygórowanych oczekiwań na zwrot. Pod warunkiem, że daję osobom, którym warto dawać, z którymi istnieje wymiana, choć może zachodzić na innym poziomie. Ktoś może zarzucić: „to wyrachowanie” – kalkulacja. Być może. Ale warto zadbać również o ten drugi biegun – naukę brania od innych i dbania o własne potrzeby. Takie osoby nas właśnie tego uczą. Wyznaczania granic i dbałości o siebie i o to, by odnaleźć w sobie siłę do obrony SIEBIE SAMEJ – SAMEGO. 🙂

Podziel się swoimi przemyśleniami