Blog,  Relacja z wewnętrznym dzieckiem

Dziecko z książką – jakie są zalety czytania?

Dziecko z książką

Dziecko z książką w rączkach, przeglądające obrazki, to widok pożądany przez rodziców i wychowawców.

W obecnych czasach, dostęp do dziecięcej literatury jest niczym nie ograniczony. Na rynku jest cała gama, bogatych w ilustracje i pomysły książek. Są ciekawe, estetyczne, kolorowe i przyciągają nie tylko dorosłych, ale głównie dzieci. Pomimo takiej dostępności jednak, wcale nie jest łatwo zachęcić uczniów do czytania. Dlatego ważne jest, aby każde dziecko znalazło dla siebie książkę, która wzbudzi w nim ciekawość, zainteresuje i pomoże dostrzec, rozwinąć zdolności, które w nim drzemią, a w przyszłości mogą stać się jego pasją.

We wczesnym dzieciństwie czynią to rodzice. Wybierają, przebierają, kierując się być może swoimi sentymentami z dzieciństwa. Jednym słowem, trudno nam wyobrazić sobie dom, czy dziecięcy pokój bez choćby jednej książeczki.

Pomimo tak dużej dostępności i bogactwa wyboru w dziecięcej literaturze, książka dziś jest zastępowana przez telefon, laptop, komputer. Nie. Wcale nie mówię tutaj o ebookach, ponieważ to odrębny temat. Podkreślam raczej brak zainteresowania czytaniem, na korzyść gier strategicznych, „rozwijających”, itp.

Problem spadku zainteresowania czytelnictwem dotyka również biblioteki. Według raportu Biblioteki Narodowej w 2018 r. przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało 37% ankietowanych. Z kolei badania przeprowadzone na próbie około 2000 dzieci w wieku 5-16 lat według Raportu Connected Kids informują, że dzieci spędzają przed monitorem 6,5 godziny dziennie, podczas gdy w roku 1995 były to zaledwie 3 godzinny dziennie. Dość budujący jest fakt, że w 2019 roku raport Biblioteki Narodowej, wykazuje zatrzymanie spadku czytelnictwa. Zatem kochani zostańmy przy tej nadziei, że książka na nowo powróci do domów, jako sposób na nudę i rozwijanie kreatywności.

Czytanie to skomplikowana czynność

Czytanie jest skomplikowaną czynnością mózgu i ciała. Dziecko ucząc się tej – wcale nie łatwej – sztuki, pamięta zaistniałe zewnętrzne okoliczności. Zapamiętuje naszą – dorosłych – reakcję, mimikę, ton. Czytanie będzie towarzyszyć dziecku już do końca życia – w mniejszym lub większym stopniu. Jest umiejętnością istotną i przydatną. Dlatego tak ważna staje się nasza wyrozumiałość dla dzieci, życzliwe podejście i odpowiedni dobór metody, która dziecku nie tylko pomoże w opanowaniu czytania, ale przede wszystkim je zachęci. Dodatkowym atutem w nauce czytania i w zainteresowaniu książkami, jest dla dziecka widok czytających rodziców. Pamiętajmy kochani, że najważniejszy jest przykład rodziców. Szkoła może wspomagać, wspierać, ale największym dla dziecka autorytetem jest zawsze rodzic.

Wpływ stresu na naukę czytania i zainteresowanie książkami

Problem z czytaniem lub rozumieniem czytania pojawia się najczęściej, gdy dziecko podczas czytania przeżyje stres.Może to nastąpić, w klasie, w domu, wszędzie, gdzie ktoś wyśmieje dziecko lub nie wykaże zrozumienia dla jego błędów. Takie dziecko może poczuć poniżenie lub wstyd. Za każdym razem od tej pory, gdy ponownie zostanie wywołane do czytania, nie tylko umysł, ale i komórki ciała przypominają sobie o pierwotnym uczuciu towarzyszącym dziecku: wstydu lub strachu przed porażką. Wszystkie czynniki stresujące przyczyniają się zatem do problemów z czytaniem,do powstawania wszystkich tak zwanych -,dys  dysleksji, dysgrafii i innych dysfunkcji. Niestety niesprzyjające okoliczności, szczególnie w klasie, szkole, czasem w domu, dotyczą nie tylko czytania, lecz mają również przełożenie na rosnącą niechęć do książek.

Od momentu stresującego wydarzenia, każda książeczka, bajka będzie przypominała dziecku o jego nieporadności i upokorzeniu. Będzie antidotum na wszystko, co wiąże się z korzyściami wynikającymi z zainteresowania literaturą.

Zalety czytania dla rozwoju dziecka

Jakie zatem korzyści wynikają z czytania? Podzielę je na: okres dzieciństwa i dorosłość, aby objąć przyszłą perspektywę czasową.

Otóż w okresie wczesnoszkolnym, na podstawie książek, bajek i baśni, dzieci uczą się:

  • wzajemnej komunikacji;
  • rozwiązywania problemów w relacjach rówieśniczych;
  • znaczenia nowych słów;
  • poszerzania słownictwa;
  • wyciągania wniosków z zachowań bohaterów;
  • zapoznają się z emocjami i sposobami ich wyrażania;
  • to z kolei wpływa na odpowiednie i adekwatne reagowanie na powstałą sytuację czy problem;
  • czas, który dzieci spędzają z rodzicami podczas czytania historii, buduje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem;
  • dzieci poznają swoje możliwości i twórcze potencjały.
  • stają się kreatywni.

Zalety czytania książek

Czytanie książek wzbogaca słownictwo. Dzieci zapamiętują nowe wyrazy, uczą się budować zdania i wysławiać poprawnie. Uczą się opowiadać historie, co ma przełożenie na pobudzanie wyobraźni. Poprzez wzbudzanie wyobraźni podczas czytania, dziecko dostrzega, że nasz umysł może sobie sam stworzyć film, a obrazy mogą być takie, jaki nadamy im kształt. W bajce wyobrażonej maluch może być bohaterem, który ratuje świat, pomaga ludziom, jest mądry. To od nas zależy, jakim bohaterem będziemy w przyszłości.

Znaczenie oczytania w dorosłości

Kochani, nabycie umiejętności płynnego czytania, posiadania wszystkich powyższych zalet, daje nam, dorosłym przepustkę do pewności siebie.

Dzięki elokwencji i używania wyszukanych, niebanalnych słów, łatwiej nam porozumieć się. Podjęcie nauki w szkole wyższej, ułatwia nam start w dojrzałe życie. Płynne wypowiedzi, tzw. wygadanie umożliwia nam radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Komunikacja na wysokim poziomie jest zawsze mile widziana, nie tylko w środowisku lekarzy, prawników, nauczycieli, i wszystkich innych. Jednak, aby wszystkie wymienione potencjały posiadać i rozwijać, trzeba od początku dziecko zaprzyjaźniać z książką.

Nie sprowadzajmy książki i czytania do konieczności i biletu w dorosłość, ale wzbudzajmy u dziecka szacunek do książek i zamiłowanie. Przyzwyczajajmy je do zapachu kartki i świeżego druku. Dotykajmy, szukając w nich mądrości i wiedzy na przyszłość – wyobrażoną dzięki poznanym w książkach bohaterom i ich historiom.

Podziel się swoimi przemyśleniami

%d bloggers like this: