Blog,  Związek i relacje

Jaką rolę w związku pełnisz?

Każda kobieta w relacji przejawia aspekt matki, kochanki, rodzica, dorosłego, dziecka. Wobec partnera, zawsze pełnimy więcej niż jedną z ról. Podobnie mężczyzna, który w relacji jest kochankiem, partnerem, ojcem. Nawet, jeżeli w związku nie ma dzieci, zdarza się, że zachowanie rodzicielskie, karcące przenoszone są na partnera. Te role w zależności od sytuacji, doświadczenia przenikają się i to jest w porządku.

Gorzej jeżeli czujesz, że partner wyznaczył Ci w tym związku już określoną rolę, bo sama dałaś mu przyzwolenie.
Być może na początku czułaś się jego wybranką. Może byłaś dumna, bo twój facet jest przystojny, przedsiębiorczy, elokwentny i wiele kobiet ci zazdrości. Jednym słowem… czułaś się tą jedyną. Ale z biegiem czasu dostrzegłaś, że nie do końca jest tak, jak powinno być. Czujesz, że jesteś rekompensatą jego niedostatków i poczucia niemocy, lub ukrytych w nim lęków i cieni.

Może pomylił aspekt matki – zwyczajną troskę z wyręczaniem go we wszystkim. Może uwodził, by z oddanej i wiernej kochanki uczynić w przyszłości gotową na zawołanie nałożnicę. A może z góry przypisał Ci rolę kucharki i gospodyni, bo na swój interes jesteś za głupia, a Twoje miejsce jest w kuchni.

Niestety podobnie bywa z kobietami.

Czy od początku byłyście fair wobec swojego faceta?
Czy mówiłyście o swoich potrzebach, czy uwodziłyście, by pełnić rolę księżniczki, a partner miał być tym, który powinien zaspokajać każdą zachciankę?

Rzeczą normalną jest, że w trakcie rozwoju relacji zmieniają się potrzeby i oczekiwania. Zmienia się również kształt  i forma relacji. Jednak ostatecznym celem każdego związku jest wzajemna troska o siebie i swój rozwój do dojrzałego partnerstwa. Ukryte intencje, by partnerce/partnerowi narzucić inną rolę mogą z biegiem czasu prowadzić do poczucia zniewolenia. 

Dlatego tak ważne jest, aby na początku każdej relacji – choć nie jest to dla wielu proste – okreslić swoje potrzeby i pozostać sobą.

One Comment

Podziel się swoimi przemyśleniami