Blog,  Kobieta,  Mężczyzna,  Związek i relacje

Nieświadoma interpretacja zdarzeń

Osoby, które w swej pracy nad sobą osiągnęły jakiś stopień równowagi, nie są wolne od problemów i ludzi  „problemowych”.

Niepowodzenia są częścią naszego rozwoju i one będą się pojawiać. Kiedy rozwijamy naszą osobowość i pielęgnujemy naszą Duszę, to to, co się zmieni, to nasza reakcja na te wydarzenia i osoby. To zdolność podejmowania refleksji nie tylko nad konspektem sytuacji, ale przede wszystkim nad swoimi uczuciami i odczuciami.

Przykład

Partnerka nieufna wobec o swego partnera może błędnie odbierać jego słowa, gesty i działania. Będzie podejrzliwa i może ciągle wypytywać o jego relacje ze znajomymi, lub będzie zarzucała mu irracjonalne działania. Przy konieczności wyjścia na spotkanie biznesowe lub zwyczajne spotkanie w gronie męskim, będzie czuła się odrzucona. Może nawet stwierdzić, że ukochany ją zdradza.

Aż pewnego dnia, po długim czasie zarzucania mu, że ją zaniedbuje, że czuje się samotna – lub co gorsza, że ją zdradza – mąż opuszcza swoją ukochaną.

Co wówczas ona czyni? Znów zarzuty, że przecież wiedziała, że tak to się zakończy. W natłoku emocji – frustracji, złości, smutku – nie zdaje sobie sprawy, że sama się do tego przyczyniła, wcześniej odrzucając jego. 

Utrata osoby, którą kochamy, z powodu mylnej i nieświadomej interpretacji faktów oraz swych podejrzeń wynika właśnie z braku refleksji nad sobą. Wypływa z zaniedbania swego wewnętrznego dziecka, które w przeszłości doznało opuszczenia przez osobę, którą bardzo kochało.

Podejmij refleksję

Tak dzieje się w każdym przypadku niepowodzeń: opuszczenia, porzucenia czy każdej innej przykrości, również przemocy i złości. Osoba „bezrefleksyjna” będzie wiele razy doznawała tych emocji, dopóki nie powie „stop” i nie zatrzyma się nad sobą. Dopóki nie przyjrzy się temu mechanizmowi, który nie pozwala jej kochać i odczuwać radości.

Zagłębienie się w siebie bowiem, jest skierowaniem uwagi na to, co do tej pory było zaciemnione.

A tam, gdzie podąża uwaga, podąża też światło, które pozwala ujrzeć inną wersję siebie. 

Podziel się swoimi przemyśleniami