Blog,  Związek i relacje

Pojęcie bezwarunkowej miłości w trudnej relacji

Związek z osobą trudną w relacji

Trwanie w związku z człowiekiem okrutnym, agresywnym i bezdusznym, odbiera siły i chęć do życia. 

Taka myśl tłukła mi się po głowie wieczorem, kiedy zmęczona przekonywaniem mojego partnera o konieczności rozmowy byłam skłonna zrezygnować z wszystkiego, co do tej pory nas łączyło. Wygrała lojalność i wiara w ludzi. Znów…

***

Ileż to razy zastanawiałam się, co czują kobiety, które latami trwają przy swoim oprawcy. O czym myślą i dlaczego są tak lojalne.

Jak z mego punktu widzenia wygląda taka relacja?

Związek z osobą narcystyczną, z pogranicza psychopaty, zamyka w jego świecie, a on sam stosuje siłę, by zawładnąć osobą, z którą na co dzień żyje. Wśród osób rozwijających się duchowo istnieje przekonanie, że partner, który uosabia pewne – nawet te niewygodne cechy – jest odbiciem współmałżonka. Osoby bardziej zainteresowane tematem „lustra” odsyłam do artykułu Faridy.

Chcę tutaj nadmienić, że dotyczy to obu płci. Najczęściej mówi się o mężczyznach stosujących przemoc słowną czy psychiczną, jednak czasem tą osobą jest kobieta, która umiejętnie manipulując partnerem, czyni z niego, pozbawionego męskości i potencji chłopca.

Partner, dla którego samo określenie związek, małżeństwo, partnerstwo jest niemalże „świętością”, potrafi trwać przy takiej osobie pół swego życia, znosząc w imię wartości, w które wierzy, upokorzenia, ból psychiczny i fizyczny. Trwając w takim „układzie” stopniowo sam wchłania w siebie te cechy, przejmując je od partnera.  Zaczyna zachowywać się podobnie, narasta agresja, bluzga wulgaryzmami i zanim się zorientuje jest jak zombie, bez uczucia i życia. Sam staje się na niektórych płaszczyznach życia bezduszny, mówiąc: czuję się, jakby zabrano mi całą duszę.

Pewna osoba opisała mi ten stan jako zatrucie. Toksyczne słowa, wulgaryzmy, wieczne wytworzone w jej chorym umyśle oskarżenia były dla niego jak jad, który stopniowo zatruwał. Używamy określenia: TOKSYCZNY ZWIĄZEK nie przypadkowo.

Kiedy lekceważysz pierwsze i kolejne znaki ostrzegawcze w tych pierwszych etapach, za chwilę powie Ci o tym Twoje ciało. Dlaczego? Bo tylko w taki sposób może zwrócić Twą uwagę i Cię obudzić.

Czym jest bezwarunkowa miłość w trudnej relacji?

Osoba poszukująca miłości autentycznej, akceptującej i pełnej, trwając za wszelką cenę przy toksycznym partnerze/partnerce, unicestwia siebie, traci tę pierwotną wrażliwość i skarb, który od zawsze w sobie pielęgnowała wierząc, że kochając kogoś bezgranicznie można go zmienić. To idealizm i błędna interpretacja bezwarunkowej miłości, której wielu z nas poszukuje na zewnątrz, zamiast odnaleźć ją w sobie!

Wewnętrzny rozpad, jaki odczuwa wierny partner, to bolesne burzenie jego wierzeń i bajkowego wyobrażenia; bo kiedy rozpada się oparcie w osobie, pod wpływem toksycznego związku trzeba zacząć samemu tworzyć granice i poczucie oparcia w sobie

Mówisz, kocham swego partnera/oprawcę i słyszysz od kogoś, ty również jesteś toksyczny! Owszem, wielokrotnie tak jest, jednak nie zawsze. Rzadko pisze się o partnerach, którzy usiłują utrzymać małżeństwo, że kochały i często szufladkuje się je jako toksyczne.

Dlaczego taki partner próbuje wszystkich metod, aby osobę „ratującą” związek zatrzymać? Bo na poziomie nieświadomym ta Miłość przypomina mu o tej, której  nigdy nie zaznał, o tej boskiej cząstce, której jest nieświadomy, a której tak bardzo pragnie, że się nią dławi. 

Kochając miłością za wszelką cenę, kosztem swej wolności nie uratujemy nikogo, ani tego którego kochamy, ani tym bardziej siebie, zaś dary, które od Stwórcy otrzymujemy trwonimy dla jednostki, która być może nigdy pokocha i nie doświadczy tej miłości w sobie.

Zatracając swą Duszę stajemy się sami bezduszni i zamiast wybrać miłość do siebie, by być miłością dla najbliższych, którzy jej pragną i rozdają dalej, tracimy ją w sobie dla człowieka, który ją odrzuci lub zniszczy.

Jeśli zostaniesz z nim, wybierzesz śmierć.

Jeśli uciekniesz od wyboru, również wybierzesz powolną śmierć.

Jeśli obronisz siebie, ocalisz życie.

***

Z takimi słowami na ustach idę spać, niepewna, czy jutro będę na tyle silna by uratować siebie.

One Comment

Podziel się swoimi przemyśleniami