Blog,  Duchowość i rozwój

Radykalne wybaczanie – metoda lecząca relacje

Metoda…

przynosi zrozumienie, że aby uwolnić się od braku możliwości wybaczenia, należy uznać w sobie
mechanizm ofiary, a skrywany głęboko żal oraz brak wybaczenia bywa przyczyną każdej choroby nowotworowej.

Według twórcy metoda – Colina Tippinga emocje nie są złe. Jest wręcz odwrotnie. To odczuwanie
emocji jest dla nas dobre. Problem pojawia się, gdy je tłumimy lub blokujemy oraz gdy zaprzeczamy ich istnieniu. Wiadomo, że zablokowane emocje są bardzo toksyczne i muszą zostać uwolnione, jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór lub się z niego wyleczyć. Wobec tego każdy, kto ma nowotwór, powinien podjąć wszelki wysiłek, aby uleczyć jego emocjonalną przyczynę i powinien zrobić to w jak najkrótszym czasie.

Mówimy: czas leczy rany, ale jeśli masz nowotwór, to czas nie wystarczy. Potrzebne są natychmiastowe rezultaty.

Pracując metodą radykalnego wybaczania, z pomocą przychodzą narzędzia, takie jak: arkusz, trzynaście kroków radykalnego wybaczania i gra Satori. Bez względu na to, jaką formę terapii wybieramy, zawsze doświadczamy podróży, która zaczyna się w krainie ofiar, a kończy w krainie akceptacji i miłości.

Metoda radykalnego wybaczania zmieniła całe moje dotychczasowe, tradycyjne podejście do tematu wybaczania – tego jak je rozumiem i pojmuję. Miałam wiele okazji, aby zastosować je w praktyce. Zawsze
zostawała we mnie zadra i uczucie zranienia przez daną osobę oraz uczucie, że jestem ofiarą. Radykalne wybaczanie dało mi nowe spojrzenie na ludzi, których spotykam. Dało mi również szansę rozwoju i akceptacji ich takimi, jakimi są – bez fałszu, oceniania i osądzania.

***

Podobnie do Colina Tippinga twierdzi Kurt Tepperwein, autor książki „Co choroba mówi o Tobie?”. Pisze, iż na raka najczęściej chorują ludzie, którzy mają skłonności do litowania się nad sobą lub trzymania w sobie dawnych urazów. Nie potrafią przebaczać ani pielęgnować relacji międzyludzkich i dbać o ich utrzymanie. Mają zazwyczaj niskie poczucie własnej wartości lub doświadczają uczucia nieakceptacji i odrzucenia.

Podziel się swoimi przemyśleniami

%d bloggers like this: