Blog

Terapia równoważeniem perspektyw postrzegania czasu

Terapia perspektyw czasowych

Metoda pracy opiera się na Koncepcji Perspektyw Czasowych opracowanych przez Philipa Zimbardo, a opracowana w 2008 roku, stała się wsparciem dla tysięcy klientów i ich rodzin w przezwyciężaniu stanów pourazowych, stresu, depresji i lęków, a także pomocą w zrozumieniu, jak skutecznie radzić sobie z codziennymi problemami.

Stanowi ona rozwinięcie terapii poznawczo-behawioralnej  i jest szybkim, skutecznym i trwałym sposobem leczenia.

Zainteresowana metodą trochę poczytałam, wypożyczyłam książki P. Zimbardo i powiem szczerze, że przepadłam. Przeszłość, moja historia pokoleniowa zawsze mnie interesowała. Zatem:

Główne strefy czasowe

W teorii perspektyw czasowych wyróżniamy trzy główne strefy czasowe – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość:

  • pozytywna przeszłość – miłe wspomnienia; ludzie, którzy koncentrują się na dobrych doświadczeniach,
  • negatywna przeszłość –  złe wspomnienia; ludzie, którzy skupiają się  na negatywnych doświadczeniach, na tym, co się nie udało,
  • teraźniejszy fatalizm – los człowieka jest z góry ustalony; ludzie, którzy uważają, że ich decyzje nie wynikają z ich własnej woli,
  • teraźniejszy hedonizm – poszukiwanie przyjemności/nowych rzeczy/wrażeń; ludzie, którzy żyją chwilą,
  • pozytywna przyszłość – optymistyczna przyszłość; ludzie, którzy myślą o lepszej przyszłości i ją planują,
  • negatywna przyszłość – pesymistyczna przyszłość; ludzie, którzy uważają, że przyszłość maluje się w ciemnych kolorach i martwią się, że poniosą porażkę.

Każdy z nas żyje w określonym przedziale czasowym. Oczywiście mentalnym.

Ten, kto żyje przeszłością popada często w depresję. Ten, kto myśli wyłącznie o  przyszłości, żyje w świecie marzeń lub może stać się pracoholikiem. Egzystencja w  przeszłości zatrzymuje w rozwoju i nie pozwala ruszyć do działania; Podobnie przyszłość, która ponagla, i w konsekwencji powoduje, że albo działamy pochopnie, bez rozwagi, albo wcale.

 

Każdy, kto zatrzymał się w przeszłości lub przyszłości nie żyje TU I TERAZ. A to przecież główna dewiza, aby cieszyć się tym, co przeżywamy aktualnie – TERAZ.

Pamiętajmy, że obecni jesteśmy bowiem tam, gdzie nasze myśli, wspomnienia i emocje. Jeżeli ważne dla nas jest, aby zdobyć lepszą równowagę w życiu, powininniśmy poznać swoją dotychczasową perspektywę życiową.

WARTO ZROZUMIEĆ!

Na każde obecne doświadczenie i sytuację wpływ ma przeszłość, daleka lub bliższa. Wybory wcześniejsze tworzą teraźniejszość. Jeżeli nasza cała uwaga i energia jest skupiona na przeszłości, jeżeli emocjonalnie i mentalnie w niej tkwimy, nie potrafimy zmierzyć się z teraźniejszością.

Możliwość powrotu do niej daje nam tylko pożegnanie przeszłości i odzyskanie tej części siebie, którą tam pozostawiliśmy. Przekształcenie negatywnych emocji z przeszłości w pozytywne i zrozumienie doświadczenia, przywraca pojednanie i pozwala osiągnąć spokój.

One Comment

Podziel się swoimi przemyśleniami