Blog,  Duchowość i rozwój

Uzależnienia – ucieczka od przeżywania pustki i samotności

Okresy Pustki w życiu każdego z nas są naturalnym stanem, który prawie zawsze wzbudza w nas nieprzyjemne odczucia. Nie chcemy w niej trwać. Oddalamy konieczność zatapiania się w nią, a w wielu z nas pustka wzbudza strach. Dlatego robimy wszystko, by się znieczulić na przeżywanie samotności w niej, by uciec od niej czy ominąć. Wyłączamy świadomość, jak wyłączamy prąd w pomieszczeniu.

Ucieczka od Pustki i przykrych doświadczeń to ucieczka od poznania Siebie. W Pustce rodzą się lub obnażają potrzeby, jeśli zostały w dzieciństwie zapomniane i wyparte. Jeśli je zauważamy, ale lekceważymy Pustka je uwydatni i czasem zdemonizuje, poprzez podsycanie strachem i lękiem.

Podobnie cierpienie i ból.

Uciekamy od bólu i braku, a przecież gdyby nie te doświadczenia, nie poznalibyśmy nowych potrzeb, i nie odkrylibyśmy tych niezaspokojonych. Jedną z form zapełnienia pustki jest ucieczka w uzależnienia, które na podobieństwo substytutów, chwilowo zabierają w upragniony świat, wypełniony zamiennikami pragnień.

Najbardziej popularne uzależnienia

PALENIE to niezaspokojona potrzeba przestrzeni. Zamiast zadbać o komfort miejsca i dać sobie przestrzeń do mieszkania, działania, kreacji, pracy, osoba uzależniona sięga po papierosa, który pozornie daje poczucie przestrzeni. Nie na próżno kochani słyszymy powiedzenie: „Dać sobie w płuco”, a przecież dzięki płucom oddychamy, napełniając się powietrzem.

ALKOHOLIZM to niezaspokojona potrzeba połączenia żeńskiego pierwiastka z męskim, kobiety z mężczyzną, ziemskiego z boskim, ale również to potrzeba kontaktu ze Stwórcą, który w życiu bywa bardzo spłycany.

HAZARD jest potrzebą życia w dostatku i bogactwie, ale również potrzeba wygranej.

GRY to podobnie jak powyżej, niezaspokojona potrzeba bycia zwycięzcą i potrzeba sukcesu.

Uzależnienie natomiast od MARIHUANY sygnalizuje brak poczucia własnej tożsamości w odniesieniu do ojca, to brak odpowiedzi na nieświadomie zadawane pytania o to, „kim dla swego ojca jestem?” Dylemat ten może mieć związek z poczuciem braku akceptacji, ze strony ojca.

Kochani.

Jakiekolwiek uzależnienie by to nie było, zawsze jest ucieczką od POCZUCIA PUSTKI, w pewnym obszarze życia, a uciekając od tego obszaru braku i pustki, uciekamy od tego do czego dążymy.

Pamiętajmy, że Pełnia zaczyna się formować w miejscu, gdy zauważamy nasze niedostatki, a tym samym potrzeby. Pełnia powstaje tam, gdzie zamiast „brać nogi za pas” zaczynamy zwracać się ku sobie i swoim potrzebom.

Podziel się swoimi przemyśleniami