Blog,  Duchowość i rozwój

Uzależnienie od hazardu a obsesja

Uzależnienie – nie tylko od hazardu – to silny przymus zażywania środków lub powtarzania jakiejś czynności, która ostatecznie odbiera człowiekowi wolność. Przywiązanie do owej czynności i środków jest tak silne, że zajmuje cały umysł. Człowiek uzależniony nie może skupić się na codziennych obowiązkach lub innych przyjemnościach, ponieważ nie potrafi uwolnić się od obsesyjnej myśli o czynniku, który go uzależnił.

Gerard Athias – lekarz i współtwórca metody Totalna Biologia podkreśla:

„Uzależnienie, to sposób ucieczki od własnych obsesji. Osoba uzależniona od czegokolwiek w pewnym sensie „odciąża” umysł zapominając o obsesjach, które mogłyby być dla kogoś bardzo krzywdzące”.

O tym czym jest hazard starałam się wyjaśnić w artykule „Nowe oblicza hazardu” – zatem nie będę tutaj tej kwestii poruszać.

Dlaczego hazard?

Z prostej przyczyny: wielu mężczyzn potrzebuje wrażeń, adrenaliny.

Jedni uprawiają ryzykowny sport, inni pracują w trudnych warunkach, a jeszcze inni grają.

Życie dla wielu mężczyzn upływa dziś monotonnie: praca, dom, dzieci. Ci którzy nie mają rodziny często nie mają określonego celu i nie wiedzą co ze sobą począć. „Nuda” jest częścią ich życia, bo nie mają pomysłu na „siebie”, na wyrażenie swojej energii i potencjału.

Oczywiście to, czy ktoś potrzebuje wrażeń czy nie, zależy od innych czynników, ale przede wszystkim od osobowości, charakteru, ale i poziomu testosteronu. Niektórym mężczyznom wszak odpowiada „monotonne” i ustabilizowane życie.

Jak już w artykule poprzednim wspomniałam, osoba z Duszą hazardzisty musi mieć świadomość, że zawsze coś traci, by coś zyskać. Mężczyźni uprawiający ekstremalne sporty, ryzykują życie, tak samo jak osoby posiadające pracę z dużym czynnikiem ryzyka. Mężczyźni, którzy zajmują się grą tracą pieniądze, czasem nawet całe majątki. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku zachowanie umiaru i rozwagi.

Symptomy uzależnienia

Omawiając ten temat należy podkreślić, że sporadyczna gra nie czyni jeszcze z gracza hazardzisty. Skoro tak, to kiedy możemy mówić o uzależnieniu?

  • Są tacy gracze, którzy traktują grę jako hobby i zajmują się tym sporadycznie, raz na jakiś czas;
  • Są i tacy, którzy mają kontrolę nad wydatkami i wiedzą kiedy się zatrzymać;
  • Ale są również tacy, którzy nie potrafią powiedzieć „stop”, tracą kontrolę nad pieniędzmi, nie znają umiaru i z nadzieją, że się odegrają tracą kolejny wkład.

Uzależnienie od hazardu ujawnia się w momencie, gdy jego uprawianie powoduje szereg różnego rodzaju życiowych problemów, a mimo to nie prowadzi do zaprzestania wykonywania tej czynności. 

Nie potrafiąc zrezygnować z uzależnienia, gracze tracą nie tylko pieniądze, ale i dom, majątek, nie mówiąc o partnerce i wartościach wyższych.

Pytania do rozważenia

Osoba, która zmaga się z tym problemem może zadać sobie następujące pytania:

  • Po co to robię?
  • Co mi to daje?
  • Czego mi w życiu brakuje, że potrzebuję się nakręcać?
  • Wreszcie: co mógłbym robić, aby dać ujście energii i znaleźć sposób na swoją potrzebę ryzykowania.

Podziel się swoimi przemyśleniami