Metodę równoważenia postrzegania perspektyw czasowych opracowała z mężem Rosemary Sword. Współtwórcą metody jest również Philip Zimbardo.
Podstawą metody jest teza, że traumy, jakie w życiu przeżywamy, ich czas i intensywność trwania w czasie mają wpływ na nasze myślenie, emocje i reagowanie na określone sytuacje. Im dłużej tkwimy po trudnych przeżyciach w przeszłości, im dłużej rozpamiętujemy, tym trudniej nam przeżywać dzisiejszy dzień. Im trudniej być w pełni obecnym w teraźniejszości, tym trudniej nam dostrzec sens robienia czegokolwiek i podejmowania decyzji znajdujących odzwierciedlenie w przyszłości.
Terapia równoważenia perspektyw czasowych
Każdy z nas żyje w określonym mentalnym przedziale czasowym. Ten, kto żyje przeszłością popada często w depresję. Ten, kto myśli wyłącznie o przyszłości, żyje w świecie marzeń lub może stać się pracoholikiem.
Egzystencja w przeszłości zatrzymuje w rozwoju i nie pozwala ruszyć do działania.
Przyszłość zaś, ponagla i w konsekwencji powoduje, że albo działamy pochopnie, bez rozwagi, albo wcale.
Perspektywa czasowa a relacje
Zaburzona perspektywa czasowa rzutuje głównie na relacje. Każdy, kto zatrzymał się w przeszłości lub przyszłości nie żyje TU I TERAZ. Każdy, kto nie potrafi odnaleźć się w teraźniejszości, nie potrafi odnaleźć się między ludźmi, nie potrafi nawiązać prawidłowych i trwałych relacji. Na każde obecne doświadczenie i sytuację wpływ ma przeszłość, daleka lub bliższa. Wybory wcześniejsze tworzą teraźniejszość. Jeżeli nasza cała uwaga i energia jest skupiona na przeszłości, jeżeli emocjonalnie i mentalnie w niej tkwimy, nie potrafimy zmierzyć się z teraźniejszością, nie umiejąc jednocześnie stworzyć właściwych relacji.
Perspektywa czasu a pojęcie szczęścia
Sonia Lyubomirsky opisała w następujący sposób ludzi szczęśliwych:
„są to osoby, które robią następujące rzeczy: pomagają innym, wyrażają wdzięczność za to, co posiadają, poświęcają czas rodzinie (relacjom towarzyskim), regularnie ćwiczą, mają optymistyczne nastawienie do przyszłości, wyznaczają sobie cele życiowe i je realizują oraz dobrze radzą sobie z problemami. Przy czym każde z tych działań jest powiązane z określoną perspektywą postrzegania czasu”.
Kwestionariusz Wyrównanie i zrównoważenie postrzegania perspektywy czasu pomaga nawiązać bliskie relacje. Powoduje, że nasze życie jest wartościowe przy równoczesnym poczuciu spełnienia i szczęścia.
Do pobrania Kochani – jeśli interesuje was, jaka perspektywa czasowa u was przeważa, zapraszam do wypełnienia kwestionariusza ZTPI. Dzięki niemu poznacie swoją perspektywę postrzegania, w oparciu o którą dokonujecie wyborów każdego dnia.

Co o tym myślisz?