Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
– Albert Einstein

Każdy z nas żyje w określonym mentalnym przedziale czasowym. Ten, kto żyje przeszłością popada często w depresję. Ten, kto myśli wyłącznie o  przyszłości, żyje w świecie marzeń lub może stać się pracoholikiem. Egzystencja w  przeszłości zatrzymuje w rozwoju i nie pozwala ruszyć do działania. Podobnie przyszłość, która ponagla i w konsekwencji powoduje, że albo działamy pochopnie, bez rozwagi albo wcale.

Perspektywa czasowa a relacje

Każdy, kto zatrzymał się w przeszłości lub przyszłości nie żyje TU I TERAZ. Każdy, kto nie potrafi odnaleźć się w teraźniejszości, nie potrafi odnaleźć się między ludźmi, nie potrafi nawiązać prawidłowych i trwałych relacji. Na każde obecne doświadczenie i sytuację wpływ ma przeszłość, daleka lub bliższa. Wybory wcześniejsze tworzą teraźniejszość. Jeżeli nasza cała uwaga i energia jest skupiona na przeszłości, jeżeli emocjonalnie i mentalnie w niej tkwimy, nie potrafimy zmierzyć się z teraźniejszością, nie umiejąc jednocześnie stworzyć właściwych relacji.

Sonia Lyubomirsky opisała w następujący sposób ludzi szczęśliwych: „są to osoby, które robią następujące rzeczy: pomagają innym, wyrażają wdzięczność za to, co posiadają, poświęcają czas rodzinie (relacjom towarzyskim), regularnie ćwiczą, mają optymistyczne nastawienie do przyszłości, wyznaczają sobie cele życiowe i je realizują oraz dobrze radzą sobie z problemami. Przy czym każde z tych działań jest
powiązane z określoną perspektywą postrzegania czasu.

KOCHANI 🙂

Jeśli interesuje was, jaka perspektywa czasowa u was przeważa, zapraszam do wypełnienia kwestionariusza ZTPI.

Kwestionariusz

Wyrównanie i zrównoważenie postrzegania perspektywy czasu pomaga nawiązać bliskie relacje. Powoduje, że nasze życie jest wartościowe przy równoczesnej poczuciu spełnienia i szczęścia.


„Cierpienie człowieka bierze się z rozpamiętywania negatywizmu przeszłości, i niedostrzegania pozytywnej przyszłości”

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy jak do tej pory :(