„Nic tak nie dodaje pewności siebie, jak noszenie ubrań, które idealnie na Ciebie pasują” – mówi Nick Hems, osobisty stylista mężczyzn. „Jeśli naprawdę chcesz czuć się komfortowo i pewnie, kup spodnie lub koszulę, które kupujesz, przerobione tak, aby pasowały na Ciebie”.Wiara w siebie jest jak cień w południowym słońcu. Gdy już nam się wydaje, że go złapaliśmy, może on zaskakująco szybko ustąpić. Nasza pewność siebie polega na konieczności odbijania ciosów co godzinę. „Na przykład w mediach społecznościowych nie da się uniknąć negatywnych porównań” – mówi dr Gary Wood, autor książki Confidence Karma: How To Become Confident And Help Others Feel Great Too. „To orgia nie nadążania za Jonesami, ale umyślnego miażdżenia Jonesów”.

Poniżej znajduje się plan działania, który pomoże Ci poprawić pewność siebie, opracowany przez coachów, trenerów i psychologów, którzy zawodowo zajmują się podnoszeniem poczucia własnej wartości.

01.

Podnoś innych

„Zwiększamy naszą pewność siebie, budując zaufanie do innych” – mówi dr Gary Wood. „Podniesienie innych na duchu komplementem zapewni tobie i im zastrzyk fizjologiczny i psychologiczny, a oni będą postrzegać cię jako bardziej pewnego siebie i tak cię będą traktować, dzięki czemu uzyskasz dalszy impuls. Staje się to pętlą pozytywnego sprzężenia zwrotnego”.

02.

Wzmocnij się

„Ćwicz pozycję pełną mocy z podniesionymi rękami, brodą do góry i wypiętą klatką piersiową” – radzi David Waters, terapeuta i trener. „Naśladowanie postawy zwycięzców wyzwala pozytywną zmianę hormonalną, zmniejsza poziom kortyzolu wywołującego niepokój i zwiększa poziom testosteronu, który dodaje pewności siebie”.

Może pomóc ci łączenie się z ludźmi bardziej niż z tym, co robisz.

Simon

03.

Znajdź odpowiednie dopasowanie

„Nic tak nie dodaje pewności siebie, jak noszenie ubrań, które idealnie na Ciebie pasują” – mówi Nick Hems, osobisty stylista mężczyzn. „Jeśli naprawdę chcesz czuć się komfortowo i pewnie, kup spodnie lub koszulę, które kupujesz, przerobione tak, aby pasowały na Ciebie”.

04.

Zdefiniuj siebie na nowo

„Jednym z wyzwań, przed którymi stoi wiele osób, jest powiązanie swojej tożsamości z pracą” – mówi Simon Sinek, autor książki Find Your Why. Mężczyźni mają tendencję do przedstawiania się poprzez nazwę stanowiska, ponieważ przywiązują do niego taki status, że utrata pracy, przejście na emeryturę lub zmiana kariery może spowodować spadek pewności siebie. „Definiuję siebie przez to, kim jestem – jestem optymistą – a nie przez to, co robię” – mówi Sinek.

05.

Połącz się, aby zaimponować

„Często mamy wrażenie, że pewność siebie polega na utrzymywaniu kontaktu, podczas gdy bardziej chodzi o zapewnienie ludziom spokoju” – mówi Wood. „Pomaga skupić się na kontaktach z ludźmi, zamiast skupiać się na wynikach”. Na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś skierować swoją energię na nawiązanie kontaktu z osobą przeprowadzającą rozmowę, a nie jedynie na celu wywarcie na niej wrażenia.

06.

Odetchnij

„Wydłużanie wydechu w stosunku do wdechu przeciwdziała reakcji walki lub ucieczki” – mówi Waters. „To sprzyja spokojowi, szybko łagodzi gonitwę myśli i dodaje pewności siebie”.

07.

Przestań się zamartwić

„Pamiętaj, że chroniczne zmartwienie, chociaż jest mechanizmem obronnym przed poczuciem bezradności i utraty kontroli, prowadzi do nadmiernego niepokoju i stresu, które obniżają pewność siebie” – mówi dr Nick Wignall, psycholog kliniczny. „Naucz się tolerować dyskomfort wynikający z poczucia bezradności i zaakceptuj fakt, że są rzeczy, których nie możesz kontrolować. To uwolni twój umysł i pozwoli na wzrost pewności siebie”.

08.

Przestań przewijać

„Jeśli radzimy sobie lepiej niż inni, jesteśmy szczęśliwi” – mówi Wood, mówiąc o mediach społecznościowych i poczuciu własnej wartości. „Ale jeśli porównania są mniej szczęśliwe, nie jesteśmy zadowoleni. Pewność siebie musi zaczynać się od poczucia komfortu we własnej skórze. To musi wynikać z wewnętrznego nastawienia. Nigdy nie będzie wynikać z zewnętrznych nacisków społecznych”.

09.

Naucz się mówić dość

„Ogranicz negatywne wewnętrzne dialogi, używając mocnego słowa wyzwalającego, takiego jak stop lub wystarczy” – mówi Waters. Ta wskazówka dotycząca terapii poznawczo-behawioralnej może natychmiast przerwać autodestrukcyjne myśli i ponownie skupić umysł. „Wypowiedzenie tych słów na głos wzmacnia efekt, otwiera nowe, bardziej optymistyczne wzorce myślenia, a w konsekwencji zwiększa pewność siebie”.

10.

Nie skupiaj się na błędach

„Zamiast tego naucz się akceptować poczucie winy, żalu i rozczarowania i przestań wykorzystywać rozmyślania jako ucieczkę” – radzi Wignall. „Budując zdrowszą relację z tymi trudnymi emocjami, możesz powstrzymać je przed podważaniem Twojej pewności siebie”.

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy jak do tej pory :(