BAJKA O KSIĘŻNICZCE MONICE

Bajka okolicznościowa z okazji 18-tych urodzin

Dawno, dawno temu, 18 całych okrążeń ziemi, za lasami strzeszyńskimi, za wodami warcianymi, w małej miejscowości, przyszła na świat śliczna, z jasnymi kędziorkami dziewczynka. Rodzice nazwali ją Monika.

Księżniczka często się uśmiechała, a jej płacz zwiastował niedogodność żołądkową i brak zaspokojenia ciepłem i mleczkiem. Monika była iskierką dla swego zapracowanego poza murami państwa ojca, i matki rodzicielki, która troszczyła się o odpowiednie wychowanie i sen dziewczynki.

Pod nieobecność matki i ojca, dziewczynką opiekowała się niania o imieniu Barbara. Pod skrzydłami opiekuńczej niani, Monika smakowała przeróżnych potraw, od fasolki, po budyń czekoladowy i sok „Kubuś”. Miała okazję skosztować tego, czego zabraniali jej rodzice, dlatego dziewczynka rychło pokochała opiekunkę, jako tę, która dała jej wolność w kosztowaniu smaków. Drzemki popołudniowe były również atrakcyjne. Przyzwyczajona do turbulencji w swej wózkowej kołysce, dziewczynka zasypiała tylko podczas kołysania wokół osi wózka, co dość często zamiast snem, kończyło się szerokim uśmiechem i roześmianymi oczkami Moniki.

Rodzice jednak się nie zniechęcali. Każdej nocy, dziewczynka dbając o komfort karmiących piersi matki rodzicielki, opróżniała je co godzinę.

Czas upływał księżniczce w pięknych ogrodach jej dziadków, salonu cioci Karoliny z przerwami na wspinanie się po barkach wuja Tomasza.

Nie wiecie jeszcze najważniejszej rzeczy.

Tuż po urodzeniu, dziewczynkę ochrzczono. Na przyjęcie – oprócz najbliższej rodziny – przybyło 7 krasnoludków. Tak! Dobrze słyszycie. Wróżki to inna bajka.

Każdy z krasnoludków ofiarował Monice dar. A że byli mali, także i dary były małe, gdyż rozwijały się w zależności od tego, jakie znaczenie dziewczynka im nada.

Pierwszy – o imieniu Obiadek przyniósł Monice wałek do ciasta, zapowiadając wyjątkowy dar przygotowywania i smakowania iście królewskich potraw.

Drugi – nazywany Jego Wysokość, obdarował dziewczynkę wzrostem, aby zawsze widziała więcej i wyżej, aby dostrzegała to, czego inni nie dostrzegają.

Trzeci – Gracja – kiedy dowiedział się, że Monika posiada wyjątkową urodę, postanowił obdarować ją smukłą talią i krągłymi biodrami.

Czwarty krasnoludek – Nutka, przyniósł jej gitarę, jako symbol talentu muzycznego oraz pieśni jej duszy.

Dar przemawiania językiem duszy – poezją, otrzymała od Poetica, aby zawsze, gdy poczuje smutek i żal, mogła go wyrazić słowami wierszy.

Szósty – Kleik, ofiarował Monice nożyczki, jako symbol sztuki i zmysłu plastycznego, by zawsze otaczała się pięknem i estetyką.

Na koniec pozostał Mędrek. Dostojnie wkroczył na salę, pokłonił się i powiedział:

Przyjmij Moniko ostatni z darów – Mądrość. Pielęgnuj otrzymane prezenty. Niech rosną wraz z Tobą. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy jak je wykorzystasz. Za nic jednak nie dopuść, by Twój wzrost był powodem wywyższania się, smakuj nie tylko potrawy, ale i dar życia. Niech Twa Dusza wyśpiewa słowami wierszy najpiękniejszą z historii. Historię Twego dojrzewania do dorosłości.

A na koniec: Wykorzystaj Moniko dar estetyki. Niech porządek w twej komnacie będzie odzwierciedleniem porządku w Tobie.

Monika dorastała.

Ze ślicznej i wdzięcznej dziewczynki, otaczającej się często kolorem różowym, wyrosła piękna i wartościowa kobieta.

Los nie oszczędzaj jej.

Kiedy zachorował jej ojciec, przeżywała rozłąkę z rodzicami, którzy wyruszali po porady do medyków. W ważne chwile i uroczystości szkolne musiała zadowolić się obecnością dziadków i wujostwa. Kochała za bardzo, co było przyczyną łez i zawodów miłosnych. Nawet w chwili odejścia z tego świata jej ojca, nie zmarnowała ani jednego daru. Dzisiaj… Jest dzielna, wrażliwa na potrzeby innych, dla swej matki wyjątkowa! Potrafi się obronić i wyrazić swoje stanowisko, rozważając dobór towarzystwa.

Właśnie dziś, 11 stycznia – 4 dni po jej urodzinach – obchodzi uroczystość 18-tych urodzin.

Pozwólcie, niech dalszą historię jej losów, opowie Wam ona sama.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Podobne prace

KUBUŚ PUCHATEK I URODZINY KASI

BAJKA O KOTCE LUCY

Bajki

PRZYGODY EGONKA I KALOCI W KRAINIE ŚWIATŁA I CIENIA

Bajki